Strese Meydan Oku


Günlük hayatımız artık o kadar yoğun ve zor ki, bir şeylere yetişmeye çalışırken diğeri kalır. Yapılacaklar listemiz uzar ve tam bir kısır döngüye dönüşür. Bu koşturma, modern hayatımızda artık çekilmeyecek bir hal alabilir. Bu koşuşturmayla baş etmeye çalışan vücudumuz tepki vermeye başlar: gerginlik, sinir, tahammülsüzlük. Kısaca, hepsi stres belirtileri. 

Strese Meydan Oku nedir?

Strese Meydan Oku,  Klinik Psikolog Dr. Burçin Ünlü İnce tarafından hazırlanmış olup tamamen internet üzerinden psikolog desteğiyle yürütülen bir kendine yardım (self-help) terapi programıdır. Bilimsel etkinliği kanıtlanmış olan Billişsel Davranışçı Terapisinde kullanılan tekniklerden oluşan bu terapi programı ile yaşadığınız stresle başa çıkmayı öğrenecek ve giderek kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissedeceksiniz.

Nasıl çalışır?

Bu terapi programında yer alan özel modüller, videolar, alıştırmalar ve tavsiyeler yardımıyla gündelik yaşantınızda duyulan stres ve kaygılarınız başa çıkmanın yollarını öğretmektedir. Bu modüller sayesinde edineceğiniz beceriler, hayatınızdaki sıkıntılara karşı daha güçlü durmanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamayı hedeflemektedir. Çünkü sıkıntılarla başa çıkmayı başarmak, hayatınızda mutluluğa daha fazla yer açacaktır!

Ne yapmanız gerekir?

Her modül yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir ve 4 hafta boyunca terapi programı için toplam 10 saat ayırmanız tavsiye edilmektedir. Dört hafta boyunca kendi kendinize tamamen internet üzerinden takip edebileceğiniz bu e-uygulama ile problemlerinizle başa çıkmayı öğreneceksiniz. Bu süreçte, iletilerle yürütülen alıştırmalar üzerinden psikoloğunuz size her modülde destek olacaktır.


 • Yaşadığınız stres, ve kaygılarınızı azaltmayı
 • Stresli durumlarla daha iyi başa çıkmayı
 • Kendi kendinize rahatlamayı ve gevşemeyi
 • Düşünce hatalarınızı tespit etmeye ve daha olumlu düşünmeyi ve takıntılarınızı durdurmayı
 • Hayattaki önceliklerinizi belirlemeyi ve günlük hayatınızda sınırlar koymayı
 • Daha keyifli aktivitelere zaman ayırmayı
 • Böylelikle hayattaki zorluklara karşı daha güçlü durabilmeyi
 • Ve dolayısıyla kendinizi daha iyi ve daha az stresli hissetmenizi sağlayacaktır
 • Toplam 4 modülden oluşan pratik bilgiler ve alıştırmalar
 • İlham verici videolar
 • Haftalık psikolog desteği
 • Duygu günlüğü
 • Terapiye özel forum desteği
 • Takvim, notlar ve kişiselleştirebileceğiniz özellikler
 • Android ve iOS için telefon veya tablet uyumlu uygulama
Herkes zaman zaman sıkıntılı günler geçirebilir. Çoğu zaman bu duyduğumuz iç sıkıntısı (veya bunalım) kendiliğinden geçse de, bazen uzun süre geçmez ve dolayısıyla kendimizi daha da kötü hissetmemize sebep olur. Bu süreçte umutsuzluğa düşüyor ve oluşan bu kısır döngüyü kıramayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz, çünkü sıkıntılarınızla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Eğer bu online terapi programına katılıp katılmama konusunda tereddütleriniz varsa, aşağıdaki bilgilere göz atmanızda fayda var.
Yapılan birçok bilimsel araştırma bu tarz çevrimiçi eğitimlere ve terapilere katılan kişilerin çoğunun fayda gördüğünü ortaya koyuyor. Websitemizde online terapi programlarıyla ilgili blog yazılarımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Öyleyse, aslında bu terapi programı tam da size göre! İnternet üzerinden yürüteceğiniz bu terapi yardımıyla çevrenize ihtiyaç duymadan, problemlerinizle kendi kendinize nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Eğer şikâyetleriniz gerçekten ciddi ve şiddetli ise bu terapi programı sizin için uygun değildir. Böyle bir durumda mutlaka aile hekiminize, bir uzman doktora ya da bir psikiyatra danışmanız önerilir. Ancak bahsedildiği gibi, eğer şikâyetleriniz bir süredir çözümsüz görünüyor ve kendinizi stresli hissediyorsanız, bu terapi programı aracılığıyla bu sıkıntılı döneminizin üstesinden gelebilir ve hayata karşı daha dirençli olmayı öğrenebilirsiniz.
Kişisel verileriniz ve paylaşacağınız her türlü bilgi gizlilikle değerlendirilecek ve hiçbir zaman üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Bu konu hakkında detaylı bilgi için “Gizlilik ve güvenlik” bölümünü okuyabilirsiniz.
Olumsuz düşünceleriniz yoğunlukta ise, olumlu düşüncelere ayırabileceğiniz yer azalır. İşte bu terapi programı, bu olumsuz düşüncelerinizi olumlu düşüncelerle değiştirmenizde size yardımcı olacaktır. Olumsuz düşüncelerle başa çıkmak istiyorsanız, bu terapi programı tam size göredir.
Strese Meydan Oku terapi programı toplam 4 modülden oluşmaktadır. Her hafta bir modül üzerine çalışmanızı öneriyoruz. Her modül, kısa açıklamalar ve alıştırmalardan oluşmaktadır. Açıklamaları okumanız yaklaşık 30 dakikanızı alacaktır. Bunun yanı sıra, alıştırmaları yapmak için de 30 ila 60 dakika arası bir süre ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Yani, 4 hafta boyunca harcayacağınız toplam zaman yaklaşık olarak 10 saattir.

18 Yaş veya üzerinde
Uzun süredir kendini stres altında hisseden,
Eskiden zevk aldığı şeylerden artık zevk almayan,
Veya hayatta karşılaştığı problemlerle daha iyi başa çıkmayı öğrenmek isteyenler katılabilir.
Terapi programına düzenli olarak dört hafta boyunca haftalık 1-1.5 saatinizi ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız; örneğin, birkaç hafta sonra tatile çıkacaksanız,
Şu an hayatınızda ciddi bir kriz yaşıyorsanız; 
    • Kısa bir süre önce sevdiğiniz bir akrabanızı veya yakınınızı kaybettiyseniz, 
    • Boşanma eşiğinde veya boşanma sonrasındaki dönemdeyseniz,
    • Aile veya iş ortamında şiddetli sorunlar yaşıyorsanız,
 Öncelikle bu zorlu döneminizi geride bırakmanızda fayda var.

Ciddi fiziksel şikâyetleriniz varsa;
Aşırı halsizlik veya yorgunluk yaşıyorsanız,
Kronik bir hastalığınız var ve bu günlük hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkiliyorsa (örneğin tansiyon, nefes alma güçlüğü, kalp veya uyku sorunları gibi)
Bu programa KATILMAMANIZ daha doğru olacaktır.

Ayrıca bu terapi programı, hiçbir zaman uzman bir doktor, aile hekimi veya psikiyatristin yerini dolduramaz. Acil veya ağır durumlarda mutlaka bir uzman doktorla görüşmeniz önerilir.
Kişisel verileriniz ve paylaşacağınız her türlü bilgi güvenli bir ortamda gizlilikle değerlendirilecek ve hiçbir zaman üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Programı tamamladıktan sonra 1 yıl boyunca giriş yapma imkânı sunulmaktadır. 
Nurgül (27)

Beş yıldır özel bir şirkette asistanlık yapmaktayım. Son birkaç aydır müthiş stresliydim. Dosyalar, dokümanlar, hepsi masamda birikmişti. Masama baktıkça strese giriyordum. Online terapi programından haberdar oldum ve denemek istedim. Ne kaybedecektim ki? Kısa vadede biraz zamanımı almış olsa da, bu terapi programı sayesinde iş yükümü azaltmayı, hayır diyebilmeyi ve önceliklerimi belirlemeyi öğrendim. İyi ki katılmışım diyorum çünkü bana çok şey kattı. Teşekkürler!

Ferhan (33)

İşimi bırakmak üzereyken bir arkadaşım bu terapi programını önerdi bana. Çok ciddiye almadım en başta. Ama ilk modüle başladıktan sonra yaşadığım stresin aslında nelerden kaynakladığının farkına vardım. İyi ki terapiye başlayıp tüm modülleri tamamlamışım diyorum. Çünkü işimi bırakmadan stresimi azaltmayı başardım!

Melek (38)

Türkiye’de böyle bir uygulamanın olması çok büyük bir avantaj. Benim psikoloğa gidecek ne vaktim ne de finansal imkânım vardı açıkçası. Telefonumdan kolayca takip edebileceğim faydalı bir uygulama. Stres yaşayan ve kendi kendine uzman psikolog desteğiyle bununla başa çıkmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.