Kaygılarına Hâkim Ol

Kaygılar, hayatımızın her köşesinde ortaya çıkan bir endişe veya tasalanma hâlidir. Bazen pat diye zihnimizde belirir, bazen ise zihnimizden hiç çıkmayacakmış gibi meşgul eder. Düşündükçe kaygılanır, kaygılandıkça da kendimizi kötü hissederiz.

Kaygılarına Hâkim Ol nedir?

Kaygılarına Hâkim Ol, Klinik Psikolog Dr. Burçin Ünlü İnce tarafından hazırlanmış olup tamamen internet üzerinden psikolog desteğiyle yürütülen bir kendine yardım (self-help) terapi programıdır. Bilimsel etkinliği kanıtlanmış olan Billişsel Davranışçı Terapisinde kullanılan tekniklerden oluşan bu terapi programı ile yaşadığınız kaygılarınızla başa çıkmayı öğrenecek ve giderek kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissedeceksiniz.

Nasıl çalışır?

Bu terapi programında yer alan özel modüller, videolar, alıştırmalar ve tavsiyeler yardımıyla gündelik yaşantınızda duyulan kaygı ve olumsuz düşüncelerle başa çıkmanın yollarını öğretmektedir. Bu modüller sayesinde edineceğiniz beceriler, kaygılarınıza karşı daha güçlü durmanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamayı hedeflemektedir. Çünkü kaygılanmayı kontrol altına alabildiğiniz zaman, daha keyifli şeyler yapmaya zamanınız artacaktır. Ve bu da kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Ne yapmanız gerekir?

Her modül yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir ve 6 hafta boyunca terapi programı için toplam 12 saat ayırmanız tavsiye edilmektedir. Altı hafta boyunca kendi kendinize tamamen internet üzerinden takip edebileceğiniz bu e-uygulama ile kaygılarınızla başa çıkmayı öğreneceksiniz. Bu süreçte, iletilerle yürütülen alıştırmalar üzerinden psikoloğunuz size her modülde destek olacaktır.


 • Kaygılarınızı gün içerisinde durdurmayı ve azaltmayı,
 • Kaygılandığınız zamanlarda ilginizi dağıtmayı,
 • Kendi kendinize rahatlamayı ve gevşemeyi,
 • Düşünce hatalarınızı tespit etmeyi,
 • Daha olumlu düşünmeyi ve takıntılarınızı durdurmayı,
 • Önemli ve çözülebilir problemlerle başa çıkmayı,
 • İnatçı düşüncelerinize meydan okumayı,
 • Daha gerçekçi düşünme becerisi geliştirmeyi,
 • Dolayısıyla kendinizi daha iyi ve daha az kaygılı hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Toplam 6 modülden oluşan pratik bilgiler ve alıştırmalar
 • İlham verici videolar
 • Haftalık psikolog desteği
 • Duygu günlüğü
 • Terapiye özel forum desteği
 • Takvim, notlar ve kişiselleştirebileceğiniz özellikler
 • Android ve iOS için telefon veya tablet uyumlu uygulama
Herkes zaman zaman sıkıntılı günler geçirebilir. Çoğu zaman bu duyduğumuz iç sıkıntısı (veya bunalım) kendiliğinden geçse de, bazen uzun süre geçmez ve dolayısıyla kendimizi daha da kötü hissetmemize sebep olur. Bu süreçte umutsuzluğa düşüyor ve oluşan bu kısır döngüyü kıramayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz, çünkü sıkıntılarınızla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Eğer bu online terapi programına katılıp katılmama konusunda tereddütleriniz varsa, aşağıdaki bilgilere göz atmanızda fayda var.
Yapılan birçok bilimsel araştırma bu tarz çevrimiçi eğitimlere ve terapilere katılan kişilerin çoğunun fayda gördüğünü ortaya koyuyor. Websitemizde online terapi programlarıyla ilgili blog yazılarımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Öyleyse, aslında bu terapi programı tam da size göre! İnternet üzerinden yürüteceğiniz bu terapi yardımıyla çevrenize ihtiyaç duymadan, problemlerinizle kendi kendinize nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Eğer şikâyetleriniz gerçekten ciddi ve şiddetli ise bu terapi programı sizin için uygun değildir. Böyle bir durumda mutlaka aile hekiminize, bir uzman doktora ya da bir psikiyatra danışmanız önerilir. Ancak bahsedildiği gibi, eğer şikâyetleriniz bir süredir çözümsüz görünüyor ve kendinizi stresli hissediyorsanız, bu terapi programı aracılığıyla bu sıkıntılı döneminizin üstesinden gelebilir ve hayata karşı daha dirençli olmayı öğrenebilirsiniz.
Kişisel verileriniz ve paylaşacağınız her türlü bilgi gizlilikle değerlendirilecek ve hiçbir zaman üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Bu konu hakkında detaylı bilgi için “Gizlilik ve güvenlik” bölümünü okuyabilirsiniz.
Olumsuz düşünceleriniz yoğunlukta ise, olumlu düşüncelere ayırabileceğiniz yer azalır. İşte bu terapi programı, bu olumsuz düşüncelerinizi olumlu düşüncelerle değiştirmenizde size yardımcı olacaktır. Olumsuz düşüncelerle başa çıkmak istiyorsanız, bu terapi programı tam size göredir.
Kaygılarına Hâkim Ol terapi programı toplam 6 modülden oluşmaktadır. Her hafta bir modül üzerine çalışmanızı öneriyoruz. Her modül, kısa açıklamalar ve alıştırmalardan oluşmaktadır. Açıklamaları okumanız yaklaşık 30 dakikanızı alacaktır. Bunun yanı sıra, alıştırmaları yapmak için de 30 ila 60 dakika arası bir süre ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Yani, 6 hafta boyunca harcayacağınız toplam zaman yaklaşık olarak 12 saattir.

18 yaş veya üzerinde,
Uzun süredir kaygılanan,
Olumsuz düşüncelerin yoğunlaştığını hisseden,
Veya daha olumlu düşünmeyi öğrenmek isteyenler katılabilir.
Terapi programına düzenli olarak altı hafta boyunca haftalık 1-1.5 saatinizi ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız; örneğin, birkaç hafta sonra tatile çıkacaksanız,
Şu an hayatınızda ciddi bir kriz yaşıyorsanız; 
    • Kısa bir süre önce sevdiğiniz bir akrabanızı veya yakınınızı kaybettiyseniz, 
    • Boşanma eşiğinde veya boşanma sonrasındaki dönemdeyseniz,
    • Aile veya iş ortamında şiddetli sorunlar yaşıyorsanız,
 Öncelikle bu zorlu döneminizi geride bırakmanızda fayda var.

Ciddi fiziksel şikâyetleriniz varsa;
Aşırı halsizlik veya yorgunluk yaşıyorsanız,
Kronik bir hastalığınız var ve bu günlük hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkiliyorsa (örneğin tansiyon, nefes alma güçlüğü, kalp veya uyku sorunları gibi)
Bu programa KATILMAMANIZ daha doğru olacaktır.

Ayrıca bu terapi programı, hiçbir zaman uzman bir doktor, aile hekimi veya psikiyatristin yerini dolduramaz. Acil veya ağır durumlarda mutlaka bir uzman doktorla görüşmeniz önerilir.
Kişisel verileriniz ve paylaşacağınız her türlü bilgi güvenli bir ortamda gizlilikle değerlendirilecek ve hiçbir zaman üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Programı tamamladıktan sonra 1 yıl boyunca giriş yapma imkânı sunulmaktadır. 
Elif (41)

Eşim bana çok karamsar ve her şeye olumsuz baktığımı söylerdi. Çok ciddiye almazdım. Ancak birkaç aydır kaygılarımın arttığını hissettim. Çok ciddi bir boyutta değildi ama zaman olarak beni çok meşgul etmeye başladı. Bu terapi programı ile kendi kendime kaygılarımla daha kontrollü başa çıkmayı öğrendim. Bardağın boş değil, dolu tarafından bakmayı öğretti. Kaygılarım tamamen bitmedi ama oldukça rahatlatıcı bir düzeyde bir kaygı durumu söz konusu. Kendimi daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim.

Ali (22 )

Çok takıntılıydım. Her şeyi kafaya takar, sorularla, kaygılarla, aklımdan çıkmayan düşüncelerle gün boyu boğuşuyordum. Bunu kendi başıma durduramadığımı fark ettim. Bu terapi programını duyduğumda yok artık dedim ama yine de bir denemek istedim. İlk başta alıştırmaları yapmakta zorlandım ama hadi Ali biraz gayret dedim kendime. İyi ki de devam etmişim. Altı hafta boyunca kendime yaptığım en anlamlı işlerden biri oldu bu program. Çok teşekkür ederim.

Merve (24)

Kaygılarım hiç bitmiyordu. Gerçi şu an yine tamamen bitmedi ama beni rahatsız etmeyecek seviyede bir kaygılanma durumum var şimdi. Program sayesinde daha olumlu düşünmeyi ve aslında ne kadar otomatik düşüncelerimin olduğunu fark ettim. Ciddi anlamda bir farkındalık yarattı bende. Bu bile büyük bir avantaj oldu benim için.