Günü Yakala!

Günü Yakala! nedir?

Günü Yakala!, Klinik Psikolog Dr. Burçin Ünlü İnce ve Psikolog Zeynep Mıcık tarafından hazırlanmış olup tamamen internet üzerinden kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir farkındalık programıdır. Bilimsel etkinliği kanıtlanmış olan Bilişsel Davranışçı Terapide kullanılan tekniklerden oluşan farkındalık programı kendinizi hem daha mutlu hem daha iyi hissetmenizi sağlayacak.


Nasıl Çalışır?

Bu farkındalık programında yer alan özel egzersizler, videolar, alıştırmalar ve tavsiyeler yardımıyla gündelik yaşantınızda kendinizi daha iyi hissetmenin yollarını keşfedeceksiniz. Bu egzersizler sayesinde edineceğiniz beceriler, hayatta daha güçlü durmanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamayı hedeflemektedir. Bu sayede hayatınızda mutluluk için daha fazla yer kalacak!


Ne yapmanız gerekir?

Bu program iki hafta boyunca her gün tamamlayabileceğiniz toplam 14 egzersizden oluşmaktadır. Her egzersiz yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. İki hafta boyunca kendi kendinize tamamen internet üzerinden takip edebileceğiniz bu e-uygulama ile daha olumlu düşünmeyi öğreneceksiniz.


 • Ana odaklanmayı
 • Kendi kendinize rahatlamayı ve gevşemeyi
 • Hayattaki önceliklerinizi belirlemeyi
 • Keyif veren aktivitelere zaman ayırmayı
 • Farkındalığınızı arttırmayı
 • Dolayısıyla kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır
 • Her güne 1, yani toplam 14 egzersizden oluşan pratik bilgiler ve uygulamalar
 • İlham verici videolar
 • Duygu durum günlüğü
 • Takvim, notlar ve kişiselleştirebileceğiniz özellikler
 • Android ve iOS için cep telefonu veya tablet uyumlu uygulama

Yapılan birçok bilimsel araştırma bu tarz çevrimiçi eğitimlere katılan kişilerin çoğunun fayda gördüğünü ortaya koyuyor. 
Öyleyse, aslında bu farkındalık programı tam da size göre! İnternet üzerinden yürüteceğiniz bu program yardımıyla çevrenize ihtiyaç duymadan, problemlerinizle kendi kendinize nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Olumsuz düşünceleriniz yoğunlukta ise, olumlu düşüncelere ayırabileceğiniz yer azalır. İşte bu farkındalık programı, olumlu düşünmeyi sağlamayı ve bunu günlük hayatta da sıkça kullanmayı öğretmeyi amaçlamaktadır. 
Günü Yakala kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir farkındalık programıdır, bir terapi türü değildir. Kendine yardım (self-help) mantığıyla geliştirilmiştir. Program, etkisi birçok psikolojik rahatsızlıkta ve bilimsel araştırmalarda gösterilmiş olan Bilişsel Davranışçı Terapi temellidir. 
En temel anlamıyla anda olmak demektir. Geçmiş ve gelecekten bağımsız, her şeyi olduğu gibi fark edebilmektir. Bu farkındalık hâli bir düşünceden o an hissettiğimiz bir duyguya kadar uzanabilir. 
 • 18 yaş ve üzeri,
 • Kendini daha iyi hissetmek,
 • Hayatında mutluluğa daha fazla yer açmak isteyen kişiler katılabilir.
Terapi programına düzenli olarak iki hafta boyunca günlük 10-15 dakikanızı ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız; örneğin, birkaç hafta sonra tatile çıkacaksanız,
Şu an hayatınızda ciddi bir kriz yaşıyorsanız; 
    • Kısa bir süre önce sevdiğiniz bir akrabanızı veya yakınınızı kaybettiyseniz, 
    • Boşanma eşiğinde veya boşanma sonrasındaki dönemdeyseniz,
    • Aile veya iş ortamında şiddetli sorunlar yaşıyorsanız,
 Öncelikle bu zorlu döneminizi geride bırakmanızda fayda var.

Ciddi fiziksel şikâyetleriniz varsa;
Aşırı halsizlik veya yorgunluk yaşıyorsanız,
Kronik bir hastalığınız var ve bu günlük hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkiliyorsa (örneğin tansiyon, nefes alma güçlüğü, kalp veya uyku sorunları gibi)
Bu programa KATILMAMANIZ daha doğru olacaktır.

Ayrıca bu terapi programı, hiçbir zaman uzman bir doktor, aile hekimi veya psikiyatristin yerini dolduramaz. Acil veya ağır durumlarda mutlaka bir uzman doktorla görüşmeniz önerilir.
Kişisel verileriniz ve paylaşacağınız her türlü bilgi güvenli bir ortamda gizlilikle değerlendirilecek ve hiçbir zaman üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Programı tamamladıktan sonra 1 yıl boyunca giriş yapma imkânı sunulmaktadır.
Pelin (25)

Bu programa başlamadan önce kendimi kesinlikle kötü hissetmiyordum. Sadece "daha iyi hissedebileceksem, neden olmasın" diye düşündüm. Farkındalık kazanmanın bana en büyük getirisi etrafımda olan bitenle kendimi yormamayı öğrenmek oldu.

Ulaş (32)

Son zamanlarda iş hayatım yüzünden kendime hiç vakit ayıramıyordum. Programın tanımında da günde 10-15 dakika ayırmanın yeterli olduğu yazıyordu. Ben de denemek istedim. Egzersizler sayesinde gün içerisindeki ufak zamanları değerlendirerek kendimi nasıl daha iyi hissedebileceğimi görmüş oldum.

Deniz (19)

Farkındalık kavramını hep duyuyordum ama hiç merak edip bakmamıştım. Programı gördüğüm zamanlarda da sık sık gün içerisinde beni toparlayacak bir şeye ihtiyaç duyuyordum. O yüzden yardımcı olabileceğini düşündüm. Bu program sayesinde iyi hissedebilmenin kendi elimde olduğunu fark ettim.