Yurt Dışında Yaşamak Sizi Üzgün Hissettiriyorsa…

Yurt Dışında Yaşamak Sizi Üzgün Hissettiriyorsa…

30 KASIM 2017- 3 DAKİKA- Klin. Psk. Dr. Burçin Ünlü İnce

Başka bir ülkeye taşınmak insanlar için büyük bir olaydır. Göç çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Örneğin iş dolayısıyla ya da aileye daha yakın olmak gibi bazı olumlu koşullar altında da olabilir, ama bazen de politik gerilim ya da daha kötüsü savaş gibi olumsuz koşullar altında da insanlar taşınabilir. Yurt dışına taşınmanın nedeni ne olursa olsun, yeni bir hayata başlayabilmek için bireylerin düzenini kurması ve ortama ayak uydurması gerekir. Umut bu ya, ümit dolu bir hayat, dilekler, hedefler ve olumlu enerjiyle dolu yeni bir sayfanın açılması beklenir. Lakin göç her zaman kolay bir dönüşüm değildir. Bilinmedik bir yerde yaşamak, başka bir kültürle başa çıkmak ve yeni bir dil öğrenmek kısa sürede aşılması güç olan zorlukların sadece birkaçıdır. Kökünden koparılmış bir çiçek gibi, tekrar kök salması ve çevresine bağlanması zor olup ruhen aşırı strese yol açabilir. Araştırmalara göre, bu nedenlerden dolayı yerel halka göre göçmenler daha çok depresyon yaşarlar. 

Dünya çapında bireyleri en çok işlevsizleştiren rahatsızlıklardan biri depresyondur. Bu duygu durum bozukluğu hayat kalitesini olumsuz anlamda etkiliyor ve bizlerin hayatı nasıl gördüğümüz ile ilgili ciddi sorunlara yol açıyor. Günlük hayatta nasıl tepki vereceğimizi ve düşüneceğimizi etkiliyor. Depresif kişiler uyku, yemek yemek ve işlerine yoğunlaşmak konusunda daha çok sıkıntı yaşarlar. Boşlukta hissetmek, geçmeyen mutsuzluk, ya da çökkün ruh hali, çeşitli etkinliklere ilgisini yitirmek, çabuk sinirlenmek ya da daha az hareketli olmak depresyonun en yaygın belirtileridir.

Her depresif kişi bu belirtileri gösterecek ya da her göçmen depresyona girecek diye bir durum yoktur. Yine de Türkiye’den yeni ayrıldıysanız (hatta uzun süre önce yerleşmiş kişiler için bile), böylesine ümitsiz bir ruh hali içinde yeni bir hayata başlamak sizi çaresiz ve yalnız hissettirebilir. Peki, ne yapmalı? İşte kendinizi iyi hissetmek için birkaç ipucu!

1. Dışarıya çıkın: Temiz hava ve güneş ışığı ruh haliniz için mucizeler yaratır. Sadece günde 20 dakika yürüyüşe çıkmanız size gereken enerjiyi verecektir. Daha çok yapabilirseniz daha iyi!

2. Sosyal çevrenizi genişletin: Kimseyi tanımıyorsanız yeni arkadaşlıklar kurmak zor olabilir. Yeni bağlantılar kurmak için ilgi alanına yakın yerler, buluşmalar veya dernekler bulmaya çalışın. Birine ‘merhaba’ demekten çekinmeyin. Yeni arkadaşlıklar kurmak için vaktinizi ve enerjinizi ayırın.

3. Sağlıklı kalın: Sebzelere, proteinlere, meyvelere dayanan besinler ve su sağlıklı bir beden ve zihin için önemli yapı taşlarıdır. Dengeli ve çeşitli beslenmeye çalışın.

4. Düzenli olun: Düzenli uyuyup uyanmak ruh halinizi olumlu etkileyecektir. Uyumaya çalışın ve iyi dinlenin. Gün içerisinde hareketli olun ve üretken olmak için gününüzü planlayın.

5. Olumlu kalın: Kulağa kolay geliyor ama bunu günlük hayatta uygulamak kolay olmayabilir. Gün içerisinde karşı karşıya geldiğiniz en az 3 olumlu şeyi yazın. Sizin ya da başka bir şey hakkında olabilir. Eğer bu ipuçları yeterli gelmediyse ve en az iki haftadır depresyon belirtilerini göstermeye devam ediyorsanız bu durum profesyonel yardım almanız gerektiğini gösteriyor. İyi tarafı şu ki depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Psikoterapinin (ilaç tedavisiyle beraber ya da tek başına) depresyonun tedavisinde işe yaradığı artık bilimsel bir gerçektir. Hastanelerde, kliniklerde ya da özel muayenehanelerde depresyon için bilimsel temelli yardım alabilirsiniz.

Göç ve kültür şokunun zorluğu gayet anlaşılabilir ve normaldir ama yine de duygusal açıdan acı verici olabilir. Kendinizde ya da başkalarında bu belirtileri fark ederseniz zamanında yardım aramayı ya da yardımı tavsiye etmeyi ertelemeyin. 

Bu yazı daha önce International Women of Istanbul derneğinin Lale dergisinde yayımlanmıştır (Lale Magazine, March-April 2017).