Yeni Nesil Terapi: Her Şey Kontrol Altında

Yeni Nesil Terapi: Her Şey Kontrol Altında

17 KASIM 2017- 1 DAKİKA- Psk. Zeynep Mıcık

Her Şey Kontrol Altında çözüm odaklı, internet temelli, danışanların psikolog eşliğinde kendi kendilerine tamamladıkları bir terapi programıdır. Depresyonun olumsuz şikayetlerinden kurtulmak için kullanılabileceği gibi günlük sıkıntıların sizi bunalttığı zamanlarda da başvurabileceğiniz bir terapi programıdır. Hollanda örnekleminde depresyon şikayetlerini azaltmakta başarılı olduğu bulunmuştur (Warmerdam ve arkadaşları, 2008; 2010). Ayrıca Hollanda’da yaşayan Türk göçmenler için de aynı terapi programının kültüre duyarlı hali geliştirilmiştir ve umut verici sonuçlar elde edilmiştir (Ünlü İnce ve arkadaşları, 2013). Her Şey Kontrol Altında 5 haftaya dağılmış 5 terapi modülünden oluşan kısa süreli bir online terapi programıdır. Bu 5 hafta boyunca danışanlar hayatlarında nelerin önemli olduğunu belirtirler, sıkıntılarını ve endişelerini listeleyip bunları 3 grup altında toplarlar ve bunun doğrultusunda çözüm yöntemleri geliştirirler. Terapi programının en önemli getirilerinden biri danışana çözüm yolları geliştirmeyi öğretmesidir. Danışanlar zaman içerisinde tek başına kendi sıkıntılarının üstesinden gelmek ve kendi hayatlarının kontrolünü tekrar ellerine almak konusunda ustalaşırlar.

Ince, B. Ü., Cuijpers, P., van't Hof, E., van Ballegooijen, W., Christensen, H., & Riper, H. (2013). Internet-based, culturally sensitive, problem-solving therapy for Turkish migrants with depression: Randomized controlled trial. Journal of medical internet research, 15(10).

Warmerdam, L., van Straten, A., Twisk, J., Riper, H., & Cuijpers, P. (2008). Internet-based treatment for adults with depressive symptoms: randomized controlled trial. Journal of medical Internet research, 10(4).

Warmerdam, L., van Straten, A., Jongsma, J., Twisk, J., & Cuijpers, P. (2010). Online cognitive behavioral therapy and problem-solving therapy for depressive symptoms: Exploring mechanisms of change. Journal of behavior therapy and experimental psychiatry, 41(1), 64-70.