Mutluluk Üzerine Yapılmış En Uzun Soluklu Çalışma

Mutluluk Üzerine Yapılmış En Uzun Soluklu Çalışma

17 KASIM 2017- 13 DAKİKA- Psk. Zeynep Mıcık

Mutluluk belki de tanımlaması en zor kavramlardan biridir. Keyifle izlediğimiz bir sinema filminden sonra ya da yeni aldığımız pahalı bir arabanın kontağını ilk çalıştırdığımız anda kendimizi mutlu hissedebiliriz. Peki, bu anlık hazlar hayatımız süresince kendimizi ‘mutlu’ bir insan olarak tanımlamamız için yeterli mi? Çoğu kişi mutluluğun şan, şöhret, para gibi şeyler sayesinde ulaşılabileceğini düşünür. Gerçekte insanı ne mutlu yapar? Bu soruya cevap bulabilmek amacıyla neredeyse 80 yıl önce ‘Harvard Yetişkin Gelişimi Çalışması’ başlatıldı ve hala devam etmekte.

1938 yılında yürütülmeye başlanan bu çalışmanın iki grup katılımcısı vardı. İlk grup henüz 19 yaşında Harvard Üniversitesinde okuyan genç erkeklerdi- o yıllarda Harvard Üniversitesinde henüz kadın öğrenciler bulunmadığı için çalışma sadece erkek katılımcılarla yürütülmeye başlanmış. Diğer bir grup da Boston’ın yoksul mahallelerinden özellikle seçilen 11-16 yaşlarındaki genç erkeklerden oluşuyordu. Katılımcıların bir kısmı hala hayatta ve verileri toplanmaya devam ediyor. Aynı zamanda çalışmanın kapsamı genişletilerek çalışmaya katılımcıların eşleri ve çocukları da dâhil edildi. 

Çalışmanın dördüncü yöneticisi olan Psikiyatrist Robert Waldinger neredeyse 80 yıllık bir geçmişi olan bu çalışmanın bulgularını TEDxBeaconStreet etkinliğinde izleyicilerle 2015 yılında paylaştı. Eğer ‘mutluluğun formülünü’ öğrenmek istiyorsanız bu konuşmayı izlemenizi Ruhuna İyi Bak ekibi olarak tavsiye ediyoruz.

*Eğer otomatik olarak Türkçe alt yazı gelmezse 'ayarlar' simgesinden Türkçe seçeneğine tıklayın.