Mizah stresle başa çıkmaya yardımcı olabilir mi?

Mizah stresle başa çıkmaya yardımcı olabilir mi?

28 MART 2018- 1 DAKİKA- Psk. Zeynep Mıcık

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir araştırmaya (Fritz ve arkadaşları, 2017) göre gerçekten de mizah duygumuzun gelişmiş olması yaşadığımız olumsuz olaylarla baş edebilmemize yardımcı oluyor olabilir.

Araştırma birbirinden farklı stres kaynakları olan üç ayrı grup katılımcıyla yürütüldü. Sonuçlar ise umut verici. Günlük hayatında mizaha daha çok yer veren katılımcıların daha az psikolojik sıkıntı yaşadığı, daha az stresli olduğu ve mizahın doğrudan stresi azalttığı hatta bazı durumlarda stresten koruyucu bir etkisi de olabileceği gözlemlendi.

Peki mizah stresi olumlu anlamda nasıl etkiliyor? Araştırmaya göre mizah duygusu gelişkin insanlar etrafındakilerden daha fazla destek görüyor ve zor zamanları daha kolay atlatıyorlar. Bir diğer etken de mizah duygusu gelişkin kişilerin durumları yeniden değerlendirmeye daha yatkın olmaları. Bu sayede yeni çözüm yolları üretebiliyorlar.


Fritz, H. L., Russek, L. N., & Dillon, M. M. (2017). Humor Use Moderates the Relation of Stressful Life Events With Psychological Distress. Personality and Social Psychology Bulletin, 43(6), 845-859.