Gülmemek için Hiçbir Nedeniniz Yok!

Gülmemek için Hiçbir Nedeniniz Yok!

29 KASIM 2017- 3 DAKİKA- Psk. Zeynep Mıcık

Gülmenin hem fiziksel hem ruhsal sağlığa ne kadar iyi geldiği hep söylenir. Hatta o kadar iyi ki “yalandan” gülümsemek bile gerçekten stres seviyenizi azaltabilir. Kraft ve Pressman (2012) tarafından yapılan bir çalışmada ilk önce katılımcılar üç gruba ayrıldı ve sıradaki aktiviteleri ağızlarında bir “yemek çubuğu” varken tamamlamaları istendi. Birinci aşamada ilk gruptaki katılımcıların nötr bir surat ifadesi; ikinci gruptakilerin sıradan bir gülümse; üçüncü gruptakilerin ise Duchenne denen, içten bir gülümseme sergilemesi söylendi. İkinci aşamada ise aynı ilk aşamada gösterildiği gibi ağızlarında bir yemek çubuğu varken belirli stres seviyelerini yükseltecek –ama katılımcıların bunun farkında olmadığı- aktiviteleri tamamlamaları istendi. Bu yemek çubukları ise bu çalışma için çok önemli çünkü kimin gerçekten “gülme” talimatına uyduğunu belirlemek için kullanılmış. Katılımcıların yarısının aslında “yalandan” güldükleri anlaşılmış. Sonuçlar ise giderek ilginçleşiyor. Beklendiği gibi iki gülen gruptaki katılımcıların kalp atış hızları ve kendi belirttikleri stres seviyeleri nötr ifade sergileyen katılımcılara göre daha düşük çıkmış ama bu “yalandan gülen” katılımcıların da stres seviyeleri aynı şekilde nötr ifade sergileyen gruba göre daha düşük çıkmış. Bu çalışma bizlere ruh halimizin sadece yüz kaslarımızı hareket ettirerek bile iyiye gidebildiğini gösteriyor. İşte size gülmek için bir neden! 


Bahsedildiği gibi gülmek gerçekten faydalı bir eylemdir. İşte daha çok gülmeniz -sahte bile olsa-  için birkaç neden: 

Gülmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Güldüğümüz esnada beynimize doğru bir kan akışı olur ve bu sayede beynimizdeki endorfin ve dopamin seviyeleri artar. Beynimiz tarafından kullanılan bu kimyasallar depresyon, kaygı gibi birçok psikolojik rahatsızlığa karşı etkilidirler. Gülmek sayesinde bu olumsuzluklardan kurtulursunuz ve kendinizi daha iyi hissetmiş olursunuz. Aynı zamanda endorfin vücudun doğal ağrı kesicisidir. Eğer kronik ağrı gibi şikâyetleriniz varsa, gülmek ağrı şikâyetlerinizi de azaltacaktır.

Stres hormonlarının seviyesini azaltır. Gülme eylemi sırasında ortaya çıkan kimyasallar aynı zamanda stres hormonu olarak da adlandırılan kortisola karşı da etkilidirler. Sadece gülümseyerek stresinizi yönetebilirsiniz. Bu sayede depresyon ve kaygı seviyenizi de azaltabilirsiniz.

Gülmek tansiyonu düşürür. Gülerken kan basıncınızı azaltmış olursunuz ve bu da felç ve kalp krizi yaşama ihtimalinizi azaltır. Gülmek ilaç gibidir diye boşuna demiyorlar!

T-hücrelerinin üretimini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlü tutan hücrelerden biri de T-hücreleridir. Sadece gülme eylemi sayesinde hem stres hormonunu azaltarak hem de bu hücreleri etkinleştirerek daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Kışın hasta olmak istemiyorsanız bu sene daha çok gülün!

Bedenimizi hücre seviyesinde güçlendirir. Biyokimyacı Sondra Barrett’a göre güldüğümüz esnada hücrelerimiz rahatlıyor ve bu rahatlama stres kaynaklı hücre mutasyonu riskini azaltıyor, yani gülerken aynı zamanda kansere savaş açmış da oluyorsunuz.

Gülmek bulaşıcıdır. Bulaştırın! Beynimizde bulunan “ayna nöronlar” hem kendimiz bir davranışı sergilerken hem de bir başkasının aynı davranışı sergilediğini gördüğümüzde etkin hale geçen sinir sistemi hücreleridir. Sinirbilimci Marco Lacoboni’ye göre, “ayna nöron”lar gülme eylemi sırasında da aynı şekilde işliyor. Yani başkasının güldüğünü görmek de kendiniz gülüyormuş gibi faydalı olabilir. Teşekkürler ayna nöronlar!

Gülmenin karşılığında ise sizden beklenen bir şey yok. Hem kendiniz hem diğerleri için mutluluğu yaymak tam şu anda mümkün. Beklemeyin.


Kraft, T. L., & Pressman, S. D. (2012). Grin and bear it: The influence of manipulated facial expression on the stress response. Psychological science, 23(11), 1372-1378.

Dooley, R. (2013, Şubat 26). Why Faking a Smile Is a Good Thing. Erişim tarihi: Eylül 28, 2017, https://www.forbes.com/sites/rogerdooley/2013/02/26/fake-smile/#364ec42d3676 

Hall, A. (2015, Şubat 8). 11 Surprising Reasons You Should Smile Every Day. Erişim tarihi: Eylül 28, 2017, https://www.huffingtonpost.com/2015/02/08/smiling-benefits_n_6598840.html 

Lehrer, J. (n.d.) The Mirror Neuron Revolution: Explaining What Makes Humans Social. Erişim tarihi: Eylül 28, 2017, https://www.scientificamerican.com/article/the-mirror-neuron-revolut/ 

The Real Reason You Should Laugh Today. (2017, Ağustos 3). Erişim tarihi: Eylül 28, 2017, https://psychcentral.com/blog/archives/2017/08/04/the-real-reason-you-should-laugh-today/