Egzersizin Sağlığımız Üzerindeki İnanılmaz Etkileri

Egzersizin Sağlığımız Üzerindeki İnanılmaz Etkileri

17 KASIM 2017- 2 DAKİKA- Psk. Zeynep Mıcık

Her geçen gün egzersiz yapmanın faydalarına dair yeni bir şeyler öğreniyoruz. Genel kanıya paralel olarak hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısından birçok faydası olduğu tezi yeni çalışmalarla desteklenmeye devam ediyor. Dikkat edilmesi gereken nokta egzersiz düzeninizin yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun olması. Her egzersiz her kişi uygundur demek doğru değildir. Bir diğer önemli nokta da kısa süreli olsa bile egzersizin düzenli olması. Egzersizin faydalarını görebilmek için saatlerce spor salonunda ter dökmeniz gerekmiyor. Hedefiniz ve istekleriniz doğrultusunda bir rota belirlemelisiniz. Emin olmadığınız durumlarda ise bir uzmana danışmakta fayda var.

Egzersizin fiziksel sağlık üzerindeki etkileri gerçekten de saymakla bitmiyor. Kilonuzu kontrol altında tutmak muhtemelen egzersizin en çok başvurulduğu yol. Kilo kontrolüyle beraber kas ve kemiklerinizi de güçlendirmiş oluyorsunuz. Egzersiz yapmak her ne kadar enerji harcama üzerine dayalı olsa da düzenli yapıldığında sizi daha hareketli biri yaptığını fark edeceksiniz. Bir diğer faydası da tansiyon düşürücü etkisi. Yüksek tansiyon kalp rahatsızlıklarına yol açan en önemli faktörlerden biri. Egzersiz sayesinde hem tansiyonunuzu sağlıklı seviyelerde tutabilir hem de kalp rahatsızlıklarına karşı bir önlem alabilirsiniz (Gielen et al., 2015). Aynı zamanda egzersiz, bugünlerde her yetişkinin dikkat etmesi gereken ve adeta salgına dönüşmeye aday olan tip-2 şeker hastalığına yakalanma ihtimalini de düşürüyor (Huebschmann et al., 2017). Son olarak, bizleri enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sunuyor. 

Unutmamakta fayda var, tüm bu fiziksel etkilerle beraber duygu durumunu iyileştirme, stres seviyesini azaltma, öz-saygıyı yükseltme, beden imajını geliştirme ve zindelik hissi verme gibi bir çok psikolojik faydası da var. 

Peki egzersiz beynimize nasıl etki ediyor?

Fiziksel hareket sonucunda beyinde bulunan ‘sinir iletici sistem’ etkileniyor ve antidepresanların etkisine benzer nörotropik etkiler ortaya çıkarıyor (Wegner et al., 2014). Antidepresanlarla benzer işlev görmesine rağmen egzersiz yapmanın herhangi bir yan etkisi yok! Hatta bazı çalışmalarda depresyona karşı aynı derece etkin oldukları bile bulundu. Örneğin, Blumentha ve arkadaşları tarafından yürütülen bir çalışmada ilaç kullanmak her ne kadar başta daha çabuk etki gösterse de16 haftanın sonunda egzersiz yapmanın ve antidepresan kullanmanın depresyona karşın eşit derecede etkin olduğu bulundu (1999). 

Görüldüğü gibi, gün içerisinde egzersize ayıracağımız kısa süreler bizlere inanılmaz faydalarla geri dönüyor. Düzenli yapılan egzersiz hem şu anki sağlığımıza yarar sağlıyor hem de gelecekte karşımıza çıkabilecek rahatsızlıklara karşı koruyucu bir rol üstleniyor. Artık egzersiz yapmanın birçok yolu var. Size uygun olanı bulun ve vakit kaybetmeden başlayın.


Whitbourne, S. K. (2012, Mayıs 12). 19 Reasons to Exercise. Erişim tarihi: Ekim 20, 2017, https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201205/19-reasons-exercise

Dunn, A. L., Trivedi, M. H., Kampert, J. B., Clark, C. G., & Chambliss, H. O. (2005). Exercise treatment for depression: efficacy and dose response. American journal of preventive medicine, 28(1), 1-8.

Blumenthal, J. A., Babyak, M. A., Moore, K. A., Craighead, W. E., Herman, S., Khatri, P., ... & Doraiswamy, P. M. (1999). Effects of exercise training on older patients with major depression. Archives of internal medicine, 159(19), 2349-2356.

Wegner, M., Helmich, I., Machado, S., E Nardi, A., Arias-Carrion, O., & Budde, H. (2014). Effects of exercise on anxiety and depression disorders: review of meta-analyses and neurobiological mechanisms. CNS & Neurological Disorders-Drug Targets (Formerly Current Drug Targets-CNS & Neurological Disorders), 13(6), 1002-1014.

Gielen, S., Laughlin, M. H., O’Conner, C., & Duncker, D. J. (2015). Exercise training in patients with heart disease: review of beneficial effects and clinical recommendations. Progress in cardiovascular diseases, 57(4), 347-355.

Huebschmann, A. G., Schauer, I. E., Bauer, T. A., Regensteiner, J. G., & Reusch, J. E. (2018). Exercise Performance Impairments and Benefits of Exercise Training in Diabetes. In Diabetes and Exercise(pp. 83-108). Humana Press, Cham.