Duygu Durum Günlüğü nedir?

Duygu Durum Günlüğü nedir?

20 MART 2018- 1 DAKİKA- Psk. Zeynep Mıcık
“Bugün kaç adım atmışım, geçen sene bugün neredeymişim, bugün kaç kalori tüketmişim…” gibi soruların cevaplarına sürekli cebimizde olan akıllı telefonlarımız sayesinde ulaşabiliyoruz. Pekâlâ ruh halimizi takip etmek için de benzer uygulamalar kullanılabilir mi? 

Geleneksel yöntem olan günlük tutmak her zaman iyi bir alternatiftir ama ruh halinizi elektronik ortamdan takip etmek istiyorsanız bunun için de geliştirilmiş uygulamalar mevcut. Ruhuna İyi Bak tarafından geliştirilen Duygu Durum Günlüğü de bunlardan biri. Ücretsiz olarak kullanılabilen bu uygulamanın iki temel özelliği var:
1. İlk önce o gün nasıl hissettiğinizi soruyor ve sonrasında beş adet duygu durumundan birini seçip değerlendiriyorsunuz. 
2. Daha sonra ise o gün nelerle uğraştığınızı belirtmeniz gerekiyor. Dilediğiniz takdirde o gün ile ilgili notlar da ekleyebiliyorsunuz. 

Cevaplarınız doğrultusunda oluşan grafik sayesinde ruh halinizdeki değişimleri ve hangi aktivitelerin size iyi gelip gelmediğini bir bakışta görebiliyorsunuz. Bu uygulamanın en büyük artısı size kazandırdığı farkındalık. Bazen günlük koşuşturmalar arasında o kadar kayboluyoruz ki kendimize dönüp nasıl hissettiğimizi sormuyoruz bile. Gün içerisinde çok az vakit ayırarak kullanabileceğiniz bu uygulama sayesinde kendi iç dünyanızı takip ederek ruh halinizin daha farkında olabilirsiniz. Böylece geçmişteki deneyimlerinizden yola çıkarak sizi gelecekte nelerin mutlu edebileceğine, nelerden kaçınmanız gerektiğine ya da zor durumlarla nasıl başa çıkabileceğinize dair içgörü geliştirebilirsiniz.